Contact
  • Korv on tühi
Lae alla Tuhi
INSPIRATSIOON

PALISADE BAY

BROOKLYN X
UPPER BAY X
JERSEY X

Palisade Bay visioon New Yorgis kätkeb endas maalilise laguuniga kihavat suurlinna ja moodustab kindlustatud kliimaga rannajoone, kus mere ääres paiknevad tiheasustusega linnad.

Oma asukoha tõttu Atlandi ookeani rannikul on New York ja selle ümbruses paiknevad saared eriti mõjutatud üleujutustest, mida põhjustab jää sulamine polaaraladel. Meretase tõuseb ja merevee soojenemine suurendab orkaanide tekkimise riski Atlandil. On vaid aja küsimus, millal jõuavad veemassid New Yorgi rannikuni.

Globaalsetest kliimamuutusest põhjustatud kliimamuutuste tagajärjel tekkivad orkaanid ja meretaseme tõus ohustavad paljusid maailma sadamalinnu ja esitavad väljakutse nüüdisaegsetele linnaplaneerijatele.

Seda teemat käsitleti Latrobe-töörühma ja Ameerika Arhitektide Instituudi korraldatud õpikojas, kus esitati ettepanekuid, kuidas tõusvat veetaset linnaplaneeringus ära kasutada ja kuidas linnu sellega seoses rikastada, mitte ainult kaitsta neid vee eest.

Kujundus

Ettepanekute kohaselt liigendatakse rannikut Upper Bay piirkonnas ja linnu vormitakse tugevalt ümber.

Palisade bay 460

Üleujutuse piirkonnad

Bayonne'i ja Jersey rannikule New Yorgis, Red Hookis, Sunset Parkis ja Gowanuse kanalis Brooklynis luuakse kunstlikud,  looduslikega sarnanevad  märgalad. Need tammidega tõkestatud piirkonnad toimivad omalaadse biofiltrina, mis koguvad loode- ja sademevett ning vees leiduvaid saasteid. Neist aladest saab mitmesuguste organismide kasvukoht ning need on linnaelanikele pilgupüüdjaiks ja "rohelisteks kopsudeks".

Muulid ja teed

Muulid ja teed ehitatakse merre sammastele, et hoovused nende alt vabalt läbi voolaksid. Need tarindid toimivad puhveraladena piki rannikut ja võivad ühtlustada muutuvat veetaset.

Saared ja laiud

New Yorki ümbritsevad juba praegu saared, näiteks Ellis Island ja Liberty Island. Uute saarte loomine annab võimaluse teha suure panuse veetaseme ühtlustamisse.

Drawings 460

VISIONÄÄRID

New Yorgi Moodsa Kunsti muuseumi ja Kaasaegse Kunsti keskuse galerii PS1 ühisel kutsel töötasid viis teadusvaldkondadevahelist arhitektide, inseneride ja maastikuarhitektide meeskonda kaheksa nädalat kestnud õpikojal välja oma ettepanekud, mis seejärel esitati.